Razvoj video igara
Razvoj i produkcija audiovizuelnih dela
Cilj ovog programa jeste da se pruži pomoć evropskim producentima video igara da razvijaju i produciraju inovativne i kvalitetne video igre koje ispunjavaju standarde evropskog i međunarodnog tržišta i povećavaju kompetitivnost evropske industrije video igara na evropskom i internacionalnom nivou.
Podrška je namenjena aplikantima za razvoj koncepta i projekta visoko inovativne i kreativne storytelling video igre koja je namenjena komercijalnoj eksploataciji putem različitih platformi (PC, mobilni uređaji, tableti, pametni telefoni i dr.)
Program je usmeren na originalne, inovativne i kreativne video igre koje doprinose kulturnoj raznolikosti, izgradnji evropskog kulturnog identiteta i očuvanju evropskog nasleđa. Pored toga, neophodno je da projekti pokažu potencijal za prekograničnu distribuciju odnosno da imaju komercijalnu notu koja će omogućiti njihov uspeh na evropskim i međunarodnim tržištima.
Ko može da konkuriše
Na ovaj program mogu da konkurišu evropske kompanije koje se bave produkcijom video igara, a koje u trenutku konkurisanja postoje kao pravno lice najmanje 12 meseci i koje mogu dokazati prethodno iskustvo i skoriji uspeh u razvoju i produkciji video igara.
Potrebno je priložiti dokaz o produkciji i/ili razvoju prethodne video igre koja je bila komercijalno distribuirana u poslednje dve godine koje prethode objavljenom pozivu za prijavu projekata i datumu podnošenja projekta.
Na ovaj poziv ne mogu da se prijave:
- fondacije, instituti, univerziteti, udruženja građana i druga pravna lica koja rade u javnom interesu
- grupa kompanija
- fizička lica
Aktivnosti koje se podržavaju
Kroz ovaj program podržava se samo razvoj storytelling (narativnih) video igara bez obzira na to kojoj platformi su namenjene ili koji distributivni model podrazumevaju. Naracija mora postojati kroz celu video igru, a ne samo na njenom kraju ili početku. U svim slučajevima video igra mora biti namenjena komercijalnoj upotrebi.
Razvoj video igre podrazumeva sve one aktivnosti koje se realizuju od nastanka prve ideje do produkcije prvog prototipa ili probne verzije.
Prvi prototip je po kriterijumima ovog poziva definisan kao Alfa ili Beta verzija ili prva probna verzija.
Produkcija video igre po kriterijumima ovog poziva definiše se od početka testiranja prvog prototipa do kraja produkcije i izrade Gold Master vezije.
Po kriterijumima ovog poziva sledeće igre ne ispunjavaju uslove za dobijanje podrške za razvoj:
- Atlasi, katalozi, baze podataka itd
- Projekti koji promovišu turizam
- Programi koji služe za unapređivanje već postojećih video igara
- Multimedijalni umetnički projekti i instalacije
- Internet prezentacije koje za cilj imaju promociju socijalnih mreža, foruma, portala itd.
- Projekti koji uključuju pornografski i rasistički sadržaj
- Promotivna dela
- Platforme za video igre
- Interaktivne knjige, filmovi, animacije i kreativni dokumentrci
- Zagonetke, igre memorije, sportske igre, trkačke igre, ritmičke igre, kvizovi itd.
U trenutku podnošenja projekta, podnosilac mora posedovati većinska prava na projekat. Ukoliko je reč o adaptciji dela, podnosilac projekta mora dokazati da poseduje prava na adaptaciju.
Produkcija video igre može biti zakazana tek po isteku 8. meseca od dana podnošenja projekta. Trajanje projekta ne može biti duže od 36 meseci.
Kriterijumi za ocenjivanje projekta uključuju:
Automatski poeni:
- 5 poena: za projekte koji su isključivo namenjeni deci (do 12 godina).
Budžet i dostupna sredstva
Ukupan iznos podrške koja može biti dodeljena na osnovu ovog konkursa iznosi izmenju 10.000 i 150.000 evra. Projekti koji apliciraju za podršku manju od 10.000 evra nisu prihvatljivi. Iznos na koji se konkuriše ne sme prelaziti više od 50% ukupno prihvatljivih troškova.